Rozhovor pro SPARK (únor 2016), redaktor Jan Sedlák                                                                               

Dva roky před zrozením Dobyvatele 

Pražští LET THEM BURN se objevili jako kometa. Zrození téhle formace se datuje do roku 2013. O dva roky později je venku album „Conqueror“, plné tradičního death thrashe s notnou dávkou temných melodií. Jde o vynikající materiál, který by neměl nechat chladného žádného fandu zmíněného stylu. Jak jsou s prvotinou spokojeni sami LET THE BURN? A co jí předcházelo? 

„Náš první koncert se konal v malém zatuchlém klubu kousek od Anděla. Předskokanem byla romská kapela hrající písničky BEATLES. Podium bylo tak malé, že basák musel hrát ve vedlejší místnosti a v hledišti se tísnilo cca sedm diváků. Byla to skvělá akce,“ směje se Petr „Bagr“ Berger, mluvčí kapely LET THEM BURN. 

Název LET THEM BURN je mi nějak povědomý. Že to má co dělat s KATAKLYSM?

Ano, velice. Je to název jejich písně. Tuto kapelu známe od začátku jejího fungování, všichni jsme její fanoušci. Je to přesně ten styl metalu co nám sedí, libí se nám a inspiruje nás. Navíc KATAKLYSM fungují opravdu dlouhou dobu,  za což mají náš hluboký respekt. Chtěli jsme mít jméno jednoho z jejich songů, odhlasovali LET THEM BURN.

Fungujete v podstatě jen „pár pátků“, ale debutové album „Conqueror“ zní velice vyzrále. LET THEM BURN je nejen pro mne nepopsaným listem, proto se ptám, kde jste nabírali zkušenosti?

Tady každý zúročil své zkušenosti z minulých kapel či projektů, někdo má větší, někdo menší. Dva roky jsme ve zkušebně ,,vyráběli“ songy, chtěli jsme, aby album mělo něco, čím se bude líbit, ne jen hraní tvrdých riffů a řevu. Dělali jsme na tom společně, každý do toho dal kousek sebe. Máme z alba radost, můžeme se za něj hrdě postavit, protože „Conqueror“ to je hudba od LET THEM BURN.

Určitě vás neurazím, když řeknu, že se obracíte do devadesátých let minulého století, kdy vznikla spousta kvalitních death thrash nahrávek…  

Ano, tady se už valí voda na mlýn, v těchto létech se každý z nás zamiloval do metalu. Je to doba audiokazet. Návštěvy prvních nepunkových koncertů, společný poslech hudby, nikdo tenkrát netušil, že tu hudební krásu zničí fenomén mp3. Kapelám založeným v 90. letech a fungujících dodnes se klaníme, my jsme s nimi určitým způsobem vyrostli, jak hudebně, tak i lidsky.

Relativně nedávno jste předskakovali brazilské legendě CLAUSTROPHOBIA. Jaké to bylo?

Určitě by se hodilo hrát v trochu větším klubu. Návštěvnost byla opravdu velice silná, doslova hlava na hlavě, ale zase to bylo příjemné a intenzivní. Odehráli jsme náš set s maximálním nasazením. Kluci z CLAUSTROPHOBIA nás ocenili za pěkný support i věci okolo akce. Jsem rád, když hrajeme se zahraničními kapelami. Člověk se dozví nějaké novinky ze světa undergroundu. V tuto dobu nebyl ještě na světě „Conqueror“.

Se zahraničními kapelami hrajete docela často, ale co vy a výlet za hranice?

Za hranice Čech nemáme zatím v plánu. Chceme objíždět Čechy, Moravu a Slezsko. Ale pokud by se naskytla příležitost vyrazit mimo ČR, zařídili by jsme se abychom mohli vyjet. Z naší strany v zahraničí zatím nic nedomlouváme. U nás je hodně míst, kde se dělají akce, tak chceme tam.

Už na konci roku 2013 jste nahráli čtyři skladby na EP „Hemorrhage“. Dá se ještě sehnat? A jak se s odstupem na tenhle materiál díváte?

Ano, pouze v elektronické podobě, nedělali jsme žádné nosiče. Mělo to jediný účel, jako promo pro pořadetele. Jako první nahraný materiál to svému úkolu sloužilo. Jinak všechny skladby hrajeme na koncertech, celkem devět. Z toho šest z alba „Conqueror“.

Co klip, připravujete ke „Conqueror“ něco?

Teď už probíhají přípravy na náběr scén. Neprozradím, o který song půjde. V podstatě se bude jednat o jednoduché video. Chci jen vizuálně zvýraznit myšlenku řečenou v písni. Scény si nahrajeme sami. O statní věci se bude muset postarat už firma z oboru. Nikdo z nás nemá s režií zkušenosti, takže to bude zase sladké poprvé.

Ještě před nahráváním alba jste se rozešli se zpěvákem Čurim. Nebyla to v danou chvíli potíž?

Ne nebyla, ba naopak. Zůstalo pevné jádro se čtyřmi pilíři. Žádné další změny nebyly v plánu a ani se nekonaly. Čury, po určitém čase působení v sestavě, nezapadal do našeho hudebního směru. Navíc to nebyl frontman podle našich představ, jak hudebně, tak osobním přístupem.
Přejeme Čurimu hodně úspěchů v hard corových kapelách, to je jeho směr.
Já jsem v tu dobu zpíval druhý vokál, musel jsem se tedy popasovat s tím, že to odzpívám všechno. Do Davos studia jsme jeli rok potom, bylo tedy dost času se připravit.

Tímto chci také čtenáře pozvat na poslech našeho alba „Conqueror“ na stránkách bandzone.cz  budeme rádi za jakoukoli vaši odezvu.

Sestava: Petr ,,Bagr“ Berger – kytara, zpěv, Dalibor ,,Dalboa“ Šitavanc – kytara, Martin ‚,Špína“ Špinka – baskytara, Vlastimil ,,Vlastič“ Vlk – bicí

Diskografie:
2013 – Hemorrhage (demo)
2015 – Conqueror

 

RECENZE na metalexpress.sk

http://www.metalexpress.sk/2016/02/zotrime-prach-cast-druha-styri-tahy-jednym-pismom/

LET THEM BURN – „Conqueror“ (Vlastná réžia, 2015)

Na úvod vás hneď naladím poriadnou dávkou death metalu. Chalani z Prahy, LET THEM BURN, si názov prepožičali od skladby kanadských KATAKLYSM, hudobne však smerujú oveľa viac späť. Práchnivé, zahĺbené riffy, ťahavé melódie, občas až koketovanie s black metalovou atmosférou (hlavne titulná „Conqueror“), pochmúrne či nasraté tempá. Stará škola toho najhrubšieho zrna!

Postupy vykopané až zo začiatku 90-tych rokov, občas lopatou zahĺbil až do konca 80-tych. Hlavne striedanie pomalej, zamračenej nálady, ktorá má až záhrobnú atmosféru s ráznou, no skazenou tvárou – práchnivý znak starej školy death metalu. Vokál znie ako keby zrel dobrých šesť stôp pod zemou (dobrých dvadsať rokov). Zlo, zahlbenosť, hniloba, občas mi to pripomína až starú školu – death/doom metalu. Zvukovo nevykračujú zo svojho smeru ani o centimeter vyššie. Gitary poriadne zahĺbené, riffy ostré, basa v pozadí dotvára atmosféru a vokál ide ruka v ruke s celým smrtiacim orchestrom. Starobylosť po každej stránke.

Otázka teda zostáva – „Baví ma počúvať dávno pochované postupy, alebo túžim po niečom novom?“. Ak si odpoviete akokoľvek, ich hrobivosť, pravoverné melódie, či zachmúrenú atmosféru nedokážete ignorovať. Samozrejme, ak vaše srdce bije pre prvú variantu, tak ste na správnej adrese!

Hodnotenie 8,5/10

 

OBSCURO.CZ

http://obscuro.cz/let-them-burn-conqueror/

Pražská čtveřice Let Them Burn na svých stránkách uvádí za vzory Kataklysm či Septicflesh. A ze svých vzorů si vzala to nejlepší. Skvěle šlapající bicí, kytary jak urvané z těžkých řetězů, zachovávajíc si přitom i melodii. Korunou všeho je krásný growl Peti Bagra. Death řízlý thrashem v podání Let Them Burn si můžete vychutnat na CD „Hemorrhage“ (2013) a „Conqueror“ (2015).